PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=857506}
6,3 34 074
oceny
6,3 10 1 34074
5,4 42
oceny krytyków
Wesele
powrót do forum filmu Wesele

1. Mord który przedstawiony jest w filmie, to nie mord w Jedwabnem, tylko mord w Radziłłowie (7 lipca 41). Grupa która dokonała zbrodni, pod koniec filmu mówi, że jadą teraz do Jedwabnego (10 lipca 1941). W kilku materiałach histporycznych pojawia się opis, że wykonawcami mordów ze strony polskiej była lotna grupa która poruszała się po okolicach Łomży (z pewnością na polecenie i z inspiracji Niemców) i podburzała do mordów.

2. Ujęcia filmowe dręczonych Żydów bardzo przypominają dostępne w sieci ujęcia filmowe i zdjęcia z pogromu w Lwowie (YT: Pogrom Lviv) - szczególnie sceny dręczenia kobiet

3. Idąca na śmierć w tłumie młoda Żydówka, doznaje obłąkańczej euforii. Coś czuję nawiąwiązanie do wypowiedzi Barbary Engelking-Boni mówiącej o tym, że dla Żyda śmierć (jego samego) była metafizyką, a dla Polaka (śmierć tego Żyda) biologią*. Tyle, że B. E-B wypowiadała się w innym kontekście, gdy Żydzi po likwidacji gett nie mieli żadnych szans na ratunek.
*Ten cytat często jest manipulowany, przez prawicowych wieszczów.

4. Sceny podpalenia stodoły bardzo przypominały "Idź i patrz" z lat 80, najlepszy moim zdaniem film o tragedii na froncie wschodnim. Wiadomo, forma zbrodni podobna, ale niektóre ujęcia wydawały mi się skopiowane 1:1

5. Na koniec przepiękna scena ślubu żydowskiego. Absolutna perełka.

ocenił(a) film na 5
tfardy81

Filmu jeszcze nie oglądałem. Rozumiem, że miejsce pogromu jest niedookreślone, ale z całą pewnością nie jest to Jedwabne? Czyli wzburzeni piszący o Jedwabnem nie dość, że zakłamują historię pisząc o niemieckich sprawcach, to jeszcze nieuważnie oglądali film?

ocenił(a) film na 10
Lukasz_Gugulski

Z całą pewnością nie jest to Jedwabne :) Nawet na sam koniec filmu mowa jest o tym, że na dniach dojdzie do mordu w Jedwabnem.

ocenił(a) film na 5
colacola696

Dzięki. Oczywiście nie jestem tak naiwny, by sądzić, że wszyscy Ci wzburzeni rzeczywiście oglądali film, ale z drugiej strony media tak zapowiadały ten film, można było przeczytać nawet o inscenizacji "sceny zbrodni w Jedwabnem".

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Gugulski

Ja byłem przekonany, że to Jedwabne (byłem w kinie). Po prostu nie słyszałem o Radziłowie, a to okazuje się nie mniej krwawa historia od tej bardziej znanej.

ocenił(a) film na 5
cichykuba

Niestety, ale tych miejsc było więcej.

ocenił(a) film na 9
Lukasz_Gugulski

Polecam książkę "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć" Mirosława Tryczyka*.

Echa zbrodni w Łomżyskiem z lata 1941 słuchać do dzisiaj i nie chodzi w książce o prawackich narodowców którzy drą ryja, że "nie przepraszają za Jedwabne"

* - dziadek autora brał udział w mordach.

ocenił(a) film na 5
tfardy81

Dzięki, jeszcze nie czytałem.

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Gugulski

Radziłbym zacząć od "Miast śmierci" też Mirosława Tryczyka."Drzazgę" napisał chyba dwa lata później .Fragment "MŚ" na temat Radziłowa :"Jak wybuchła wojna miałem roczek. O zdarzeniach, które rozegrały się w mojej rodzinnej miejscowości w Radziłowie w dniach 7 i 8 lipca 1941 roku wiem jedynie z opowiadań mojej nieżyjącej matki i kuzynki. Informacje też uzyskiwałem od różnych ludzi, którzy do nas przychodzili. Ludzie nie chcieli na ten temat rozmawiać, dzisiaj również nie chcą. Mama na temat tych wydarzeń nie chciała z nami rozmawiać, zaraz płakała. Mogę podać na temat przebiegu wydarzeń z lipca 1941 roku w Radziłowie, to co usłyszałem od mamy.

W dniu 07 lipca 1941 roku w Radziłowie pod szkołą przy rynku miał być wiec. Nie wiem co to był za wiec, zwołał go przewodniczący rady Gminy, nazywał się albo G [..], nie wiem czy brał on udział w mordowaniu Żydów. Nie wiem czy ten wiec odbył się.

W tym czasie w Radziłowie nie było ani sowietów ani milicji niemieckiej czy Ukraińców. Rano 8 lipca 1941 roku, jak opowiadała mi mama – byliśmy na Mszy Świętej w kościele. Siostra była malutka i została w domu razem z kuzynką Helą K. Ojciec był na wojnie. Jan S. był wówczas ministrantem i służył do tej mszy. Mam mi mówiła, że na tej mszy byli obecni jacyś obcy mężczyźni, mama tego nie precyzowała. Po zakończeniu mszy ci właśnie obcy mężczyźni wraz z Proboszczem – Aleksandrem Dołęgowskim utworzyli procesję. Proboszcz szedł z krzyżem, były też flagi kościelne i ta procesja poszła na rynek. Na rynku było bardzo dużo ludzi, mieszkańców Radziłowa i sąsiednich miejscowości. Po prostu pozganiani zostali na rynek. Wiem, że mój wuj – ze strony matki Władysław D. (w 1947 roku popełnił samobójstwo) – przykro mi to mówić – ale on był jednym z prowodyrów tej akcji zganiania ludności, mama mówiła, że jeździł na koniu i agitował ludzi aby przybyli na rynek. Jednym z agitatorów był też brat mojego majstra, u którego później uczyłem się zawodu kowalstwa – Mieczysław M. (on mieszkał przy rynku). Ja wraz z matką musieliśmy też iść z kościoła na rynek. Zgromadzeni Polacy wykrzykiwali. Mama poszła do domu do młodszej siostry a Hela K. kuzynka, miała 15 lat, i z nią poszedłem na rynek. Na rynku Żydzi – mężczyźni, dzieci, kobiety, starcy pielili kamienie brukowe na rynku z trawy. To pielenie miało na celu poniżenie godności Żydów. Słyszałem, że jak Żydów wypędzano z domów nic im nie wolno było ze sobą zabrać, jedynie małą łyżeczkę. Ludność miała kije i wroga bardzo wykrzykiwali w stosunku do Żydów. Pamiętam, że ktoś mi też mówił, że były takie zdarzenia – że mężczyźni „bandyci czy partyzanci” Polacy, chodzili po ulicach i wybijali szyby w sklepach Żydowskich, bili też z nimi Polaków, którzy kupowali w Żydowskich sklepach.

Ksiądz Dołęgowski też z ambony nawoływał do nienawiści przeciwko Żydom, gdy proboszcz z orszakiem doszedł do rynku. Od Heli dowiedziałem, że Żydów ustawiono wówczas w czwórki, na początku tej kolumny ustawiono kobiety i dzieci, następnie mężczyzn… . Na początku szedł proboszcz Dołęgowski z krzyżem. Był też Niemiec z aparatem fotograficznym, bo robił zdjęcia. Innych Niemców nie było, przyjechali później, ludność witała ich chlebem i solą. Kolumnę prowadził ksiądz – nie wiem kto pilnował Żydów w kolumnie. Ksiądz prowadził ich ulicą Piękną do stodoły mieszczącej się na końcu ul. Pięknej. To była stodoła mojej mamy najstarszej siostry, Stanisławy Ś. Jej mąż był na wojnie a ona sama z dziećmi została przez Polaków dwa dni wcześniej wywieziona pod Przytuły. Sądzę, że była to przygotowana akcja – przygotowywanie miejsca – gdzie będą spaleni Żydzi.

Wszystko to przygotowywali „swoi” wójt gminy – G. […], sekretarz gminy M. Piotr (po wojnie był wójtem Radziłowa), ksiądz Dołęgowski i lekarz M., tak mi mówiono. To oni byli prowodyrami. Żydów zaprowadzono pod stodołę. Tam już czekano na nich. Nie potrafię podać nazwisk, mieli ze sobą kije. Wrota stodoły były otwarte. Wpędzano kobiety, dzieci, mężczyzn – wszystkich Żydów z rynku do środka stodoły.
Wzdłuż domu mieszkalnego siostry mojej matki – wykopany był rów. Tam mężczyźni stawiali dzieci żydowskie, w wieku 6 do 10 lat. Jak dziecko było starsze wpędzano je razem z dorosłymi do stodoły. Dzieci ustawiano po 10 koło siebie i mój wuj Władysław D., który miał jako jedyny karabin – strzelał w pierwszego. Pociski po przejściu przez ciało pierwszego dziecka – zabijało następnego. Mówili, że szkoda kulek na Żydów. Jednym pociskiem wuj mordował 10 dzieci Żydowskich.

Ciała dzieci wrzucano do dołu i zasypywano wapnem. Nie wiem ile dzieci w ten sposób zamordował. Podobno jeden chłopiec uratował się. Tych dzieci żydowskich zamordowanych przez wuja było dużo. Żydów w ogóle było bardzo dużo – kilkaset osób. Podobno około 800 osób. W tym samym czasie jak mordowano dzieci, podpalono stodołę z ludźmi wewnątrz. Wiem, że stodołę oblewał środkiem palnym K., imienia nie znam, tak mi mówiono.
Sam proboszcz podpalił stodołę, to znaczy podłożył ogień. Ludzie krzyczeli, potem krzyk ustał.

Gdy ogień i żar ustał ludzie chodzili po palenisku z sitkami i szukali złota. Domy Żydowskie zostały ograbione – rozebrane i wywiezione do innych miejscowości. Wiem, że moja mama uratowała przed śmiercią dwóch chłopców i dwie dziewczynki żydowskie. Najstarszy chłopiec miał 13 lat. Było to rodzeństwo, nosili nazwisko S.. Mama je ukryła w piwnicy. Po pewnym czasie – po może dwóch tygodniach, jeszcze nie było Niemców – wywieźli te dzieci furmanką przykrywając słomą do lasu do wsi Czerwonki – do pana R, prowadził on młyn wodny. Dzieci zostały następnie umieszczone u K. Następnego dnia po wywiezieniu od nas dzieci Polacy, nasi kuzyni, zrobili nam w domu rewizję. Z. Szymon – (ojca siostry mąż) – po wojnie był sekretarzem PZPR w Radziłowie, Aleksander D. – sąsiad, wiem, że powiesił się w Łomży nad Narwią w latach osiemdziesiątych, K. Lucjan (wiem, że chciał matkę zastrzelić) – widziałem go na odpuście w Radziłowie 26 lipca w latach sześćdziesiątych. Wszyscy oni brali udział w pogromie Żydów.

W pogromie Żydów brał też udział teść Piotra K. – kuzyn Jana S. Wiem, że mieszka w Radziłowie do dnia dzisiejszego. Jego teść to – Józef L. To wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie.

Jan S.,
Polak, mieszkaniec Radziłowa"

ocenił(a) film na 5
clarencefilmweb

Dzięki, już czytam. Zrewanżuję się recenzją krytyczną wobec autora: https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/69735,Kilka-uwag-odnosnie-do-ksiazki-Mi roslawa-Tryczyka-Drzazga-Klamstwa-silniejsze-ni.html Recenzja momentami wręcz niesmaczna, ale warto przeczytać dla samej faktografii.

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Gugulski

Dzięki.Za chwilę przeczytam choć czytałem już inwektywy na temat pracy wielu historyków. Opluwani są wszyscy,którzy wg.dokumentów sądowych i zeznań świadków próbują rekonstruować tamte czasy. O tym pisać nie wolno,można tylko o chwalebnych czynach Polaków.Najbardziej porażająca moja lektura ostatnich lat to praca zbiorowa 9 historyków "Dalej jest noc". Czytałem kilka miesięcy bo ciężko było przetrwać kilka stron opisów działań najwspanialszego narodu pod słońcem.pozdro

tfardy81

Tryczyk nie jest ani historykiem z wykształcenia ani z warsztatu.

ta książka została zmiażdżona przez recenzentów historycznych.
Np. dr Persak opisał ją tak:

"Siłą napędową Tryczyka jest jego ignorancja i dezynwoltura w stawianiu karkołomnych tez."
"Niniejszy artykuł nie jest recenzją Miast śmierci. Jest raczej próbą dekonstrukcji tego, co z braku lepszego określenia nazwę książką wydmuszką. Mamy bowiem do czynienia z książką, która udaje poważną, udokumentowaną monografię naukową, a w rzeczywistości jest nieudolnie skonstruowanym kolażem cytatów z chaotycznie dobranych źródeł."
"Miasta śmierci to praca nierespektująca podstawowych standardów warsztatowych, mająca niewiele wspólnego z rzetelnością badawczą, stawiająca tezy niewytrzymujące krytyki naukowej. A jednak, mimo że wcześniej jako nienadającą się do druku odrzuciły ją trzy wydawnictwa, książka wydmuszka znalazła w końcu wydawcę, uwiodła poważnych naukowców, zyskała rozgłos w mediach oraz przychylne przyjęcie w kręgach intelektualnych. Nie znajduję dobrej odpowiedzi na pytanie, jak to było możliwe. "

ocenił(a) film na 8
vin_3

Tryczyk nigdy nie twierdził,że jest historykiem.Jedyną jego inspiracją do napisania dwóch książek była rodzinna tajemnica i niemożność zrozumienia antysemityzmu własnego,kochanego dziadka.Najlepiej samemu wyrobić sobie zdanie i przeczytać.Jeśli nie masz ochoty czy wiary w jego badania podrzucam wywiad z "Polityki"https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/miroslaw-tryczyk-wywiad-z-auto rem-ksiazki-drzazga-klamstwa-silniejsze-niz-smierc/7j0p0gb,681c1dfa?fbclid=IwAR3 j56QS2cc0-dy8sMoZO9GJRwDzwVv6Vf5ktG0Vfo3NN9xmwcI38bFSOJk

ocenił(a) film na 8
tfardy81

Moim zdaniem scenariusz Smarzowskiego jest kompilacją prawdziwych wydarzeń jednak bez zaznaczenia dokładnie miejsca.Historia miłości Polaka i Żydówki kojarzy mi się z historią państwa Ramotowskich z filmu Agnieszki Arnold "Sąsiedzi " (dwie części - dostępne bez problemu na Youtube) tylko z innym zakończeniem.Polecam też Film Łozińskiego "Miejsce urodzenia". Spróbuję zalinkować ,ale nie wiem czy przejdzie :https://www.youtube.com/watch?v=mfKISe_miLs&t=2256s
https://www.youtube.com/watch?v=irKShkY2GKY

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

https://www.youtube.com/watch?v=mfKISe_miLs&t=179s

ocenił(a) film na 8
tfardy81

Jak myślisz kto był inspiratorem tych zbrodni .Też Niemcy czy dla odmiany komuniści ?https://oko.press/mordy-na-zydach-po-wojnie-ile-ich-bylo-naprawde/?utm_medium=S ocial&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR3ia4Kj7WtvHzD1CLck0pPE662xXUnM-DnFVwm-KnCpO smNOClDg3WgyxA#Echobox=1625730378

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Link nie jest aktywny. To artykuł o badaniach na temat zbrodni powojennych.Historyk z Krakowa prof.Kwiek po latach mrówczej pracy opublikował książkę „Nie chcemy Żydów u siebie. Przejawy wrogości wobec Żydów w latach 1944-1947”. Ponad tysiąc ocalałych z Holocaustu Żydów zostało zamordowanych po wojnie przez Polaków. Podejrzewam ,że jedyną inspiracją do tych zbrodni był antysemityzm i nienawiść...

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

A może zwykła ludzka chciwość. W czasach wojny wyczuli okazję. Przecież Żydzi byli bogaci, mieli złoto. I nadarzyła się okazja, żeby ich z tego złota ograbić.

Serio, jak czytam o przyczynach różnych wojen domowych, to zastanawiam się, czy autorzy analiz wzięli coś takiego pod uwagę.

Np. Wołyń. Prawie wszyscy moi sąsiedzi ze starego pokolenia to byli przesiedleńcy ze wschodnich kresów, moi dziadkowie też. Co prawda nie było nikogo z Wołynia, ale mogę powiedzieć, że trochę poznałem mentalność chłopów z kresów. No i ni w ząb nie pasowało mi tłumaczenie tych mordów ideologią, polityczną propagandą. Tych ludzi to nie interesowało na tyle, żeby było motywacją do działania. Ale potrafili latami się kłócić o owoce z drzewa, które rosło na granicy 2 posesji. Należało do właściciela jednej posesji, ale część owoców spadała na drugą. Jak oni potrafili się kłócić, do kogo należą te owoce. A to były już późne lata osiemdziesiąte. Luksusów nie było, ale głód w oczy nie zaglądał, więc nie dało się tego porównać z biedą z kresów.

No i szukałem informacji o sytuacji na Wołyniu przed mordami na Polakach, jak Niemcy ich do tego namówili. Obiecali im, że mogą zabrać ziemię i domy po Polakach, a ci na ogół byli bogatsi. Mieli więcej ziemi. I moim zdaniem więcej nie było trzeba. Cała otoczka polityczna to była tylko wymówka, żeby zamordować sąsiadów i zagrabić ich majątek.

Z podobnych pobudek wielu ludzi przystępowało do komunistów.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Masz zapewne dużo racji,że jednym z głównych motywów mordów była chciwość. Co nie zmienia sytuacji ofiar.Czy zostali zamordowani z powodów antysemickich czy z chęci zysku żadna różnica. Potworne było to,że ta garstka ,która przeżyła niemieckie obozy koncentracyjne,myśląc,że to koniec gehenny dalej była mordowana.Teraz przez nienawistnych czy chciwych sąsiadów.Ja myślę ,że wątek antysemicki odegrał tu główną rolę choć nie jedyną.Polacy przez 6 lat okupacji nauczyli się,że Żydzi byli zwierzyną łowną.Można było ich mordować,okradać,denuncjować,zajmować domy bez żadnych konsekwencji. Po wojnie niewiele się zmieniło, a wyroki sądowe były śmieszne i szybko amnestionowane.
Wiesz,że wielu Sprawiedliwych przechowywało Żydów dla zysku ?
Też mają swoje drzewka w Yad Vashem bo ich życie uratowali ...
Mały artykuł na ten temat :
https://jewish.pl/pl/2018/08/11/byla-u-niej-wyszla-i-juz-nie-zyje-zydzi-gineli-w -polsce-rowniez-po-wojnie/?fbclid=IwAR3nPVudIni8r5ZTQorQdCkux18lAyssZab60PFVSOxt Bi7GimmvoFS3kEc

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Różnica dla ofiar żadna, ale od wskazania prawdziwych przyczyn zależy, jakie kroki mogą być podjęte w przyszłości, żeby zapobiec kolejnym zbrodniom.

Czy ktokolwiek je podejmie czy nie, to już inna sprawa.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Właśnie problem w tym ,że przez prawie 80 lat nikt w tym kraju żadnych kroków nie podjął,a rządziły wszystkie siły polityczne. Nikt nie chce tracić głosów potencjalnych wyborców, a ci nie chcą słuchać o rzeczach dla nas nieprzyjemnych.
Tomasz Żukowski napisał kiedyś książkę "Wielki retusz.Jak zapomnieliśmy,że Polacy zabijali Żydów". Prawie nikt nie chce tego czytać.Tak jak zresztą badań uczciwych historyków.
Wręcz przeciwnie - polityka historyczna pisowców czy konfederatów ma służyć wytaczaniu procesów tym badaczom.
Taki tu mamy klimat ?
Stąd plus dla Smarzowskiego za poruszanie trudnych tematów.

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

O to, że brali od nich pieniądze w zamian za ukrywanie, raczej nie powinniśmy mieć pretensji. Po pierwsze, ci ludzie na ogól byli biedni, w czasie wojny dostęp do pożywienia był trudniejszy, a tu jeszcze dodatkowe gęby do wykarmienia. No i Polacy ryzykowali życiem, bo w Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci. Także trzeba było uważać i na Niemców i na "życzliwych" sąsiadów. Ale to, że jak kończyły im się pieniądze albo odmawiali płacenia, to część Polaków sama wydawała ich Niemcom albo pomagała odnaleźć ich kryjówki, to czyste skur...

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Nie wiem czy wiesz.Za kradzież mienia żydowskiego też groziła kara śmierci.Nikt się nie przejmował,kradli prawie wszyscy choć kilku złodziei zostało za to rozstrzelanych.
Dlaczego wszyscy podkreślają tą karę śmierci za pomoc ,a omijają tą groźbę śmierci za kradzież nie za bardzo rozumiem. Bo do pomocy była garstka ,a do plądrowania tłumy ? Jak by Cię interesowało możesz poczytać dzienniki Klukowskiego, polskiego lekarza ze Szczebrzeszyna,gdzie opisywał jak na planowaną likwidację getta czekały setki furmanek z okolicznych wsi by móc wreszcie grabić ...
W moim rodzinnym mieście gdzie Żydów było bardzo mało i ekscesów antysemickich chyba nie było ksiądz katolicki po wielu latach opisywał swoje dzieciństwo.Zszokowany był gdy w 1939 roku po wejściu do miasta Wehrmachtu Niemcy zaaresztowali rabina i jego żonę(bardzo porządnych ludzi w opinii księdza). W czasie gdy jeszcze stali na swoim podwórku tłumy sąsiadów wynosiły z ich domu wszystko co się dało.Żołnierze niemieccy byli nawet w szoku.
Co do ratowania Żydów za pieniądze to różnie bywało.Jedni robili to tylko dla zysku,inni tak jak mówisz brali pieniądze by móc kupować żywność. Często obnoszenie się z biżuterią czy wypasionym futrami dekonspirowało przechowujących więc potem byli szantażowani przez sąsiadów by z majątku ukrywanych też coś im skapnęło.
Cały przekrój zachowań znajdziesz w dwutomowej pracy 9 historyków "Dalej jest noc".
Mnie najbardziej utkwiła w pamięci historia pewnej wsi.Wielu się tam porządnie wzbogaciło na pożydowskim majątku ,w różny i raczej niechlubny sposób. Po wojnie okazało się ,że przetrwał okupację jeden czy kilku Żydów kompletnie bez pieniędzy (nie pamiętam już szczegółów) w najbiedniejszej rodzinie z tej wsi,która od zawsze przymierała głodem.Nikomu nie przyszło do głowy szukać uciekinierów w rozwalającej się chałupie.Przymierali głodem i przechowujący i przechowywani,ale przeżyli.I nikt ich nie nachodził,tylko po wojnie wszyscy byli zaskoczeni.
Żeby nie było,nie chcę oceniać ludzi za tamte czasy bo nie wiem czy sam miałbym wystarczająco dużo odwagi by pomagać.
Wiem natomiast,że bym nie mordował,nie denuncjował i nie okradał.
Na koniec i tak zbyt długiego postu.
Wiesz,że wielu Sprawiedliwych bardziej bało się polskich sąsiadów czy "leśnych bojowników" niż hitlerowców ?
Wiesz,że bardzo wielu z nich kiedy przyznawano im tytuły Sprawiedliwych dziesiątki lat później prosiło o nie nagłaśnianie tych wyróżnień, dalej w strachu przed sąsiadami ?
Wiesz ,że kilku bohaterów filmu Agnieszki Arnold "Sąsiedzi" musiało emigrować ze strachu przed sąsiadami już w XXI wieku ?
Nie wiem czy Cię namawiać do czytania tych wszystkich książek,które ja przeczytałem w ostatnich latach bo nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek poczuję dumę z powodu bycia Polakiem ...
Nie mam żydowskiego pochodzenia,próbowałem poznać i zrozumieć.Mam wątpliwości czy mi się udało .
Przepraszam i pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

O karze śmierci za grabież nie wiedziałem. Dzięki za informację. To wiele zmienia.

Co do reszty, to może nie wiedziałem wszystkiego, ale nie jest to dla mnie żadne zaskoczenie. Za dużo wiem o ludziach, żeby mnie to dziwiło. O tym, że czekali z furmankami na likwidację getta, nie słyszałem, ale to nic zaskakującego. Były przypadki Polaków rozkopujących zbiorowe mogiły żydów. A nuż Niemcy przeoczyli jakiś złoty ząb czy coś.

A "Dalej Jest Noc" i "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów", właśnie sobie skopiowałem na czytnik i prędzej czy później przeczytam. Może minąć trochę czasu, zanim sięgnę po te książki, bo są dość obszerne, a będę musiał przeczytać sporo innych rzeczy w celach zawodowych, ale prędzej czy później to zrobię.

W kontekście tego wszystkiego pojawia się problem w relacjach polsko-izraelskich, a więc także polsko-amerykańskich, bo Izrael jest dużo bliższym sojusznikiem USA niż Polska, a bez militarnego wsparcia Amerykanów Polska leży i kwiczy. Póki Polacy będą zaprzeczać tym zbrodniom, nie ma mowy o jakimkolwiek pojednaniu z Izraelem, bo to jakby plucie w twarz żyjącym świadkom i ich rodzinom. To tak jakby mówili rządowi Izraela, że obywatele tego kraju, którzy jakimś cudem ocaleli z pogromów, kłamią.

No i kwestia mienia żydowskiego. Z jednej strony to niebezpieczny precedens wypłacanie odszkodowań obcemu państwu czy gminie, skoro nie ma spadkobierców. Z drugiej, idąc tym tokiem myślenia, wystarczy wybić całe rodziny i można bez problemu zagarnąć ich majątki.

Do tego pozycja Polski w świecie jest słabsza niż Izraela, więc takim biciem piany i zaprzeczaniem wiele nie wskóramy.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Cieszy mnie rozmowa z Tobą choć temat nieziemsko ciężki.Na temat odszkodowań mam dokładnie takie samo zdanie od lat. Nie powinno być żadnych ,dla nikogo.Wszyscy ucierpieli przez wojnę mniej czy więcej. Biedne państwo ma zbyt dużo ważnych zadań by rozdawać kasę wybranym.Skoro zwracano kościołowi,potomkom ziemiaństwa czy innym "najważniejszym" to właściwie dlaczego nie żydowskim obywatelom Polski lub ich spadkobiercom.
Kto poniósł większą stratę kościół katolicki,jacyś Braniccy czy Potoccy czy żona i dzieci mojego pradziadka,który zmarł w 1940 roku w Auschwitz.Został aresztowany w 1939 jako lokalny dowódca powstań śląskich i wróg Rzeszy.Moja prababka jako prawdziwa Matka Polka za sprawę honoru uznała niedomaganie się żadnych odszkodowań czy od Niemców czy biednego państwa polskiego bo śmierci dla ojczyzny nie można przeliczać na pieniądze. To chyba niemodny pogląd w tym kraju.
Wczoraj mi przyszła zamówiona książka "Nie chcemy Żydów u siebie". Muszę nazbierać sił by przeczytać,widocznie jeszcze mi mało okrucieństw.Coś ze mną nie ten teges :)
Przesyłam linka do artykułu na jej temat :
https://oko.press/mordy-na-zydach-po-wojnie-ile-ich-bylo-naprawde/?fbclid=IwAR2P NlL2uFyfsDdPwwdxVFFMc4wXJMzxIe14f4fnqKOxxEzcjoorUP0XyB4

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

No właśnie co do kwestii odszkodowań to mam mieszane uczucia.

Bo jak to ma wyglądać? Nie ma prawnych spadkobierców, to nic nie płacimy, a ich dawną własność zatrzymujemy dla siebie. Jak taki tok rozumowania stanie się normą, to w przypadku kolejnej zawieruchy czy wojny wystarczy poczekać na jakiś duży zjazd rodzinny, żeby prawie na pewno żaden potencjalny spadkobierca nie pozostał przy życiu...

Państwo polskie oficjalnie nie współpracowało z Niemcami i nie pomagało w mordowaniu Żydów. Ale zaniedbania z jego strony, przed i po wojnie, są ogromne. Kolejny precedens do wykorzystania w przyszłości.

A z podanego przez ciebie artykułu najbardziej przykuł moją uwagę jeden fragment: "W Kraśniku władze miejskie wydały zakaz osiedlania się ocalałym z Zagłady".

Historia lubi się powtarzać. Ten sam Kraśnik jakiś czas temu został ustanowiony strefą wolną od LGBT. Tylko mocno im rura zmiękła, jak norweskie miasto partnerskie (a może wioska albo gmina) zerwało współpracę i nagle zaczęli tracić kasę z dotacji.

Nagle i niespodziewanie pokochali LGBT.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Wiele lat temu zdawało mi się,że to spuścizna peerelu.Potem zacząłem czytać.Od setek lat się to powtarza.Zawsze jest potrzebny wróg ,na którego można zrzucać swoje przewiny czy zaniedbania.Z braku Żydów teraz to "tęczowa zaraza" , "ideologia gender" czy Unia Europejska.Nigdy my Polacy nie jesteśmy winni. To ONI notorycznie wkładają kij w nasze szprychy.
To chyba nie sprawa klimatu jak twierdziła Bieńkowska.Bardziej sprawa genów.
Parę miesięcy temu skończyłem "Ludową historię Polski" Leszczyńskiego.Historię naszego kraju z punktu widzenia szarego obywatela .Przez blisko tysiąc lat nasi dziadowie byli niewolnikami.Tu się to nazywało chłopami pańszczyźnianymi choć praw mieli jeszcze mniej niż czarni niewolnicy na plantacjach bawełny w Ameryce.
Ponad 90 procent aktualnych obywateli Polski jest ich potomkami.
Do tego dochodzi kościół katolicki - najbardziej konserwatywna,zatwardziała,niereformowalna,obłudna instytucja w dziejach kraju.
No to potem mamy to co mamy.
I chyba lepiej nie będzie.
Jedenaste przykazanie wg M.Turskiego czyli "Nie bądź obojętny" raczej tu nie zadziała.

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Zastanawia mnie to narzekanie na dzisiejsze czasy (najlepsze w historii Polski z perspektywy zwykłego obywatela) i sentyment do dawnych. Przecież większość z tych konserwatystów to byliby chłopi pańszczyźniani. Czy oni sobie wyobrażają, że byliby szlachtą albo że kiedyś chłopy czy robotnikowi żyło się lepiej?

Chyba że facetom podoba się, że kiedyś mogli bezkarnie bić żony.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Dokładnie.
Ostatni chłop pańszczyźniany zmarł jeśli dobrze pamiętam w 2007 roku (pochodził z Orawy chyba ,a tam prawo zmieniono dużo później).
Zabawnie wyglądają te filmiki gdy polscy emigranci w Anglii wyzywają kolorowych mieszkańców od przybłędów. Aryjczycy czyli oni sami (tak im się wydaje) mają jedyne prawo do Europy.
Ciekawe bo wg. Hitlera byli następni w kolejce :)
Nie uwierzą ,że ich pradziadów łapano po lasach i sprzedawano na targach niewolników np. w czeskiej Pradze lub ciągnięto do Hiszpanii i tam handlowano nimi jak bydłem. Służyli potem u Arabów,Persów i innych o niekoniecznie aryjskim wyglądzie.
To nie pasuje do ich autowizerunku słowiańskich/aryjskich ,wytatuowanych twardzieli dla których Bóg Rodzina Honor i Ojczyzna zawsze na pierwszym miejscu. Podejrzewam ,że tacy w przypadku wojny pierwsi byli by w Zaleszczykach ...
Nie jestem przesadnym feministą,ale jedyną szansą dla tego chorego kraju są kobiety :)

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Do tego Arabowie i Persowie podobno kastrowali słowiańskich niewolników, dzięki czemu stawali się posłuszni jak przysłowiowe baranki.

To dość poważny uszczerbek na męskości.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Tak właściwie cojones potomkom już nie są do niczego potrzebne.Wystarczy wytatuowana kotwica,wypuszczenie racy,oplucie wszystkiego co nie narodowe ze szczególnym uwzględnieniem gejów i lewaków.Każdy zresztą jest gejem i lewakiem ,który ma inne zdanie niż oni.
Nie ma lekko,teraz czas na rechrystianizację Europy.
A potem ?
Wrócimy do swego naturalnego środowiska.Putin z Łukaszenką zacierają ręce.
Trzymaj się ciepło :)

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie. Gdzie można znaleźć informacje, że za rabunek mienia żydowskiego groziła Polakom kar śmierci? Możesz polecić jakieś źródła?

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Powiem szczerze,że nie pamiętam ,w której książce o tym czytałem.Przeczytałem ich zbyt dużo i mi się miesza.Nie sprawdzę tego bo wszystkie oddaję nieodpłatnie do biblioteki .W 70 tysięcznym mieście żadna biblioteka ich nie miała w katalogu. Teraz już ma. Wydaje mi się,że w "Klucze i kasa" D.Libionki / J.Grabowskiego ,ale głowy sobie uciąć nie dam.O ile dobrze pamiętam nie było chyba cytowane konkretne rozporządzenie władz hitlerowskich. Był jego opis ,że wszystkie dobra pożydowskie należą prawnie do III Rzeszy i za próby uszczuplenia majątku okupanta będzie groził dokładnie ten sam wyrok co za przechowywanie Żydów czyli kara śmierci. I było też nadmienione,że iluś takich złodziei zostało rozstrzelanych.Tyle tylko mogę pomóc.Nie jestem historykiem i nie wydawało mi się to ważne do zapamiętania.Czytam raczej sercem niż umysłem.Ukłony.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Podrzucam artykuł z Krytyki Politycznej na temat,który Cię interesuje .Jak trafię na więcej podlinkuję :) " IPN-owski historyk po raz kolejny daje fałszywy obraz rzeczywistości historycznej: do niesienia pomocy kara śmierci zniechęcała tak skutecznie, ponieważ udzielanie schronienia Żydom nie spotykało się ze społecznym przyzwoleniem. Wprowadzenie przez Niemców kary śmierci za szereg innych przestępstw i naruszeń niemieckiego porządku nie odniosło podobnego skutku. Dlaczego tak wielu ludzi było skłonnych ryzykować życie, łamiąc różne inne przepisy niemieckie, ale Żydzi z takim trudem znajdowali schronienie? Przecież nie brakowało ludzi trzymających niezarejestrowany żywy inwentarz, słuchających radia, opowiadających „polityczne” dowcipy czy czytających prasę podziemną – nie mówiąc już po prostu o działalności w ruchu oporu. Każde z tych wykroczeń niosło ze sobą namacalne zagrożenie wyrokiem śmierci." https://krytykapolityczna.pl/kultura/historia/nie-polskie-elity-nie-ratowaly-zyd ow/

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Dzięki. Nie wiem dlaczego, ale nie dostałem powiadomień, więc zobaczyłem dopiero teraz, jak z ciekawości zerknąłem tu po kilku miesiącach.

I tak sobie pomyślałem, że w naszej dyskusji zabrakło pewnego czynnika psychologicznego. Otóż ludzie mogli zrobić coś takiego tylko dlatego, że mogli, że nie było hamulców w postaci prawa, służb porządkowych.

Polecam ten artykuł. To miało miejsce w muzeum, w rozwiniętym i cywilizowanym kraju, w spokojnych i dostatnich czasach. A tu mówimy o czasach wojny, biedy, gdzie jedna władza się wyniosła, a druga jeszcze nie zapuściła korzeni i wręcz zachęcała do tych mordów.

https://www.google.com/amp/s/kobieta.onet.pl/wiadomosci/performance-mariny-abram ovic-stala-bez-ruchu-gdy-cieli-jej-szyje/d8wcml3.amp

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Zalinkowany przez ciebie artykuł nie chce mi się wyświetlić.Próbowałem na różne sposoby ,ale nie jestem dobry w te klocki.
Teoretycznie masz rację,że było przyzwolenie na mordy i bezkarność pewnie miała wpływ na ich ilość.Jak wytłumaczyć te mordy powojenne gdzie jednak władze komunistyczne za nie karały ?
Prof.Kwiek po żmudnej kwerendzie opisał chyba gdzieś około 1200 mordów PO WOJNIE !!! I twierdzi,że było ich na pewno więcej.Wiele miało aspekt finansowy bo mit o żydowskich majątkach kwitł w najlepsze ,ale bardzo wiele z nich miało za podłoże TYLKO antysemityzm.
Czytam często komentarze pod artykułami na necie bo bywają lepsze od pisaniny dziennikarzy. Na Interii od lat hordy antysemitów nawet do artykułów o mące potrafią wplatać wątki antyżydowskie.Skąd to zacietrzewienie w kraju , w którym Żydów prawie nie ma ? Problem jest taki ,że pożydowskich majątków,ziem,domów dalej trochę jest.A mieszka w nich najwspanialszy naród świata,który za króla i królową ma (siurpryza ) Żydów.Tego się nie da wytłumaczyć normalnymi argumentami.
Mirosław Tryczyk tłumaczył co spowodowało jego zainteresowanie żydowską tematyką.Wychował się w domu antysemickim.Jego ukochany dziadek całe życie pluł na Żydów.Potem się okazało ,że ich mordował. I zostawił ukochanemu wnuczkowi w spadku trochę pożydowskiego złota ...
Wydaje mi się,że polski antysemityzm wynika z totalnej głupoty czy braku uczciwej edukacji ,ale śmiem twierdzić,że wielu Polaków naprawdę wyssało go z mlekiem matek lub z opowieści ojców czy dziadów.
I podejrzewam ,że nikt nigdy w tym kraju nie weźmie się za bary z tamtymi ,naszymi przewinami.
I dalej miliony baranów będą twierdzić ,że Polacy ratowali Żydów mimo,że pewnie ze dwa razy więcej Polaków ich mordowało ...
Nie wiem czy już o tym pisałem.Wiesz ,że po powstaniu w obozie w Sobiborze 2/3 żydowskich uciekinierów zostało zamordowanych lub doprowadzonych na gestapo przez okolicznych wieśniaków ?
My za to postawimy muzeum dla garstki naprawdę bohaterskich Polaków,którzy ratowali żydowskich bliźnich choć byli za to nienawidzeni przez rodaków.Tu najlepiej widoczna jest nasza obłuda ...
pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Nie wiem, dlaczego nie da się otworzyć tego linku. Na telefonie działa, ale na komputerze nie. Chodzi o ten artykuł. A jeśli chodzi o antysemityzm wyssany z mlekiem matki, to zgadzam się. Co do przynajmniej jednej osoby z mojej rodziny, to jestem prawie pewien, że brałaby w czymś takim udział. A antysemityzm wyssała poniekąd z mlekiem matki, bo moja babcia była antysemitką, czasami powtarzała te slogany o Żydach.

A o donosach na Żydów można przeczytać w książce "Dalej jest noc: losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". Jakoś jeszcze nie mogłem się za to zabrać. Dość obszerne opracowanie historyczne na temat właśnie losów Żydów bodajże w 9 polskich powiatach. 2/3 z tych, którzy uciekli Niemcom, wpadała w wyniku donosów. A ci, którzy wracali po wojnie, żeby odzyskać swoją własność, niekoniecznie jakiś pokaźny majątek, zwykle nie zdążyli wystąpić na drogę prawną. Większości ciał chyba nigdy nie znaleziono.


https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/performance-mariny-abramovic-stala-bez-ruchu- gdy-cieli-jej-szyje/d8wcml3

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

"Dalej jest noc" czytałem i chyba polecałem wcześniej w tym wątku.Wstrząsająca lektura.
Też napiszę coś osobistego.
Moja Mama,mądra,wykształcona,znająca dwa języki 50 lat temu,pracująca w handlu zagranicznym też miała dziwny odchył z dzieciństwa.Kilka razy rzuciła dziwnym hasłem,że trzeba uważać na Żydów.Jeszcze jako dzieciak zapytałem ją dlaczego tak mówi.
Ona oczywiście od razu ,że nie jest żadną antysemitką,szanuje Żydów itd. Ale zaczęliśmy drążyć temat skąd u niej takie odczucia.
Okazało się,że słyszała jak jej dziadek kilkakrotnie robił awantury babce ,że kupuje w żydowskim sklepie na kredyt.On ,dowódca POW,szef dwóch powstań śląskich w naszej miejscowości był zatrzymywany na ulicy przez żydowskiego sklepikarza i pytany kiedy zapłacą.To była straszna ujma na jego honorze. Słyszała jak mówił babce ,że jeszcze raz to ją zatrzaśnie.Czy babka była winna ? Może przez chwilę mieli za mało pieniędzy ? A może faktycznie brała na kredyt lekką ręką ? Żydowski sklepikarz był tu chyba mało winny skoro było wiadome jakie są odsetki od długu.Potem mój pradziad miał małą firmę budowlaną i chyba pieniędzy wystarczało skoro wybudował ogromny dom więc i problemy kredytowe się skończyły.
Tylko taki wątek chyba mało antysemicki znam z mojej rodzinnej historii.
Mama po latach przyznała,że to chyba miało wpływ na jej postrzeganie Żydów tym bardziej ,że pewien austriacki Żyd bardzo pomógł jej w życiu,bezinteresownie :)
nara

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

Nie wiem czy Cię zainteresuje,ale podlinkuję.Rozmowa z prof.Kwiekiem ,autorem książki "Nie chcemy Żydów u siebie".Dosyć niemrawo Hartman ją prowadzi,ale ostatnie 20 minut warto zobaczyć.pozdro
https://www.youtube.com/watch?v=BtwXgCwP6B0

clarencefilmweb

Wydaje mi się, że motywacja Polaków, aby nie cierpieć Żydów wynika z braku edukacji finansowej przez wieki. Żydzi to jednak zawsze był przedsiębiorczy naród, skrupulatny, dokładny. Ogólnie normalne cechy księgowego czy kadrowego współcześnie. A że niestety Polska wywaliła wszystkich protestantów w swoim czasie, to na dobre zagnieździł się katolicyzm. Czyli najgorsza forma chrześcijaństwa, która podlega papieżowi i jego wytycznym. Co jak co ale protestanci mają bardziej progresywne podejście do pracy, kredytów czy biznesu. I o tym też można dowiedzieć się na ich zborach. A na kazaniu u plebana? Że trzeba bić wroga, oddać dziesięcinę klerowi i gryźć żwir. A jak pojawi się ktoś obrotny, to znaczy, że to zło wcielone. Wystarczy z dwa pokolenia tak zmanipulować, aby potem już samo poszło.


Dlatego uważam, że praca u podstaw i zmiana podejścia w naszym jak i kolejnych pokoleniach ma sens. Inaczej nie przerwiemy tego bezsensownego etykietowania kogoś innego mianem "wroga", który jest zwykłym chochołem do napierdalania w swojej własnej głowie.


 Mnie osobiście obraz Smarzowskiego mocno wzruszył. Jedyna pozytywna postać, to Antoni Wilk. Rozumiem jego wszystkie motywacje i zachowania od początku do końca. We właściwym momencie zrozumiał, że się mylił. I to jest w tej całej historii budujące. Przyznać się do błędu, aby potem zrobić coś dobrego. Choćby dla garstki uciskanych i bez pewności, czy to w ogóle ma sens. Więcławek sam sobie ustawił tak wysoką poprzeczkę, że trudno będzie mu wykreować kolejną taką rolę. Co też pokazuje, że mamy w młodym pokoleniu tak wrażliwych aktorów, którzy potrafią zrozumieć taką rolę i przekazać to, co jest w niej kluczowe. No i duety Więcławek-Ronczewski i Więcławek-Turkot nadają tej całej ciężkiej historii głębi.

ocenił(a) film na 8
sailorthoth

Pełna zgoda ...

ocenił(a) film na 8
tfardy81

Ciekawostka z dzisiejszego dnia: Adam Leszczyński (dziennikarz,pisarz,historyk) "Wiceminister Magdalena Gawin wzięła udział w odsłonięciu pomnika upamiętniającego Polaków pomagających Żydom w - uwaga - Treblince.
Tak się składa, że mam o tym przekaz z pamięci rodzinnej.
Mój dziadek Stanisław urodził się we wsi Dębe niepodal miasteczka Kosów Lacki w 1929 r. To tuż obok miejsca, w którym Niemcy zbudowali w czasie wojny obóz zagłady dla Żydów. Dziadek mieszkał w rodzinnej wsi aż do wyzwolenia.
Kiedy byłem nastolatkiem, dziadek opowiadał mi dużo o okupacji, ale o Treblince nie mówił nic. Długo nawet nie wiedziałem, że przeżył wojnę tuż obok obozu, a musiał dużo widzieć (i czuć, jak sądzę).
Otworzył się dopiero w czasie dyskusji prasowej po „Sąsiadach” Grossa, którą śledził bardzo pilnie. Wtedy się w nim coś odblokowało. Opowiedział mi, że w czasie okupacji Żydzi często uciekali z pociągów śmierci do Treblinki i było ich, cytuję, „dużo w okolicy”. W wiosce - opowiadał - była grupa ludzi, którzy ich wyłapywali i zabijali sami (albo oddawali Niemcom). Reszta wsi, w tym pradziadek Józef, nie pochwalała tego, ale milczała. Nikt nie pomagał. ( !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - moje)
Prof. Jan Grabowski napisał u siebie na Facebooku o tym, jak sprzedawano Żydom jadącym na śmierć w pociągach do Treblinki wodę w zamian za kosztowności.
Z pewnością znalazł się ktoś, kto pomógł, ale mówienie wyłącznie o tych, którzy pomagali, jest ewidentnym fałszowaniem historii "

ocenił(a) film na 1
clarencefilmweb

Bajkopisarstwo fałszerzy holokaustu (Gross, Engelking ...) jest ogólnie znane, dla grantu napiszą wszystko byle tylko było antypolskie, fakty, zeznania, świadkowie nie mają dla nich większego znaczenia. Prawda natomiast jest mało znana np. podczas "Grossaktion Warschau" latem 1942 członkowie "Jüdischer Ordnungsdienst" wymuszali ogromne łapówki na swoich braciach Żydach,dając im złudne poczucie uniknięcia deportacji do "SS-Sonderkommando Treblinka". Jednym z największych ZWYRODNIALCÓW w "SS-Sonderkommando Treblinka" był przedwojenny rykszarz z Warszawy kapo Jurek-szef Komanda "Czerwonych" przez ofiary zwanego "Towarzystwem Pogrzebowym".
Polacy mieszkańcy powiatu węgrowsko-sokołowskiego uratowali ok.200 Żydów z "SS-Sonderkommando Treblinka". Za tę pomoc Niemcy zamordowali minimum 45 Polaków (w tym 5 za podanie chleba).

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=36594

ocenił(a) film na 8
krzysztofjaroszek

Są hipotezy ,że Polacy przyczynili się do uratowania nawet 100000 Żydów.
Te same hipotezy twierdzą,że przyczynili się do śmierci 200000 Żydów czyli dwa razy więcej.
My "patrioci" pamiętamy tylko o tych pierwszych,gratulacje ...

ocenił(a) film na 1
clarencefilmweb

Yitskhok Rudashevski podczas pobytu w Wileńskim Gettcie prowadził dziennik (pamiętnik)...Został zamordowany przez Niemców i Litwinów 1 X 1943 w Ponarach.
Yitskhok Rudashevski 19 XI 1942 :
"Jak wielkie jest nasze nieszczęście,jak wielki jest nasz wstyd i nasze upokorzenie ! Żydzi pomagają Niemcom w ich zorganizowanej,straszliwej pracy eksterminacji !"

Będzie film?

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=3557

ocenił(a) film na 1
tfardy81

Tak jak wcześniej napisałem film Smarzowskiego robi potworną krzywdę Żydom, bo teraz wszyscy chcą sprawdzić jak było naprawdę. Jak dotąd właz szamba trzymał się bardzo mocno, ale teraz to chyba nie ma szans, aby gówno nie wywaliło jak Czajka w W-wie :)

Nie wszyscy, ale pewna część Żydów witała Niemców z radością i demonstrowała to nawet publicznie. Nie było to jednak tak masowe zjawisko, tak jak miało to miejsce w przypadku powitania drugiego polskiego okupanta - Rosjan. W obu przypadkach Żydzi niestety bardzo chętnie kolaborowali przeciwko Polakom, najbardziej intensywnie z Rosjanami. Żydzi szydzili z Polaków, profanowali polskie godło państwowe i flagi, niestety wydarzenia te miały charakter masowy i pojawiają się w niemal wszystkich relacjach Polaków, którzy byli na wschodzie kraju, czyli tam gdzie wkraczali Rosjanie. Podobnie było z Ukraińcami, którzy jednak swoje nadzieje wiązali z Niemcami, co okazało się mrzonką.
Żydzi stawiali bramy powitalne wkraczającym we wrześniu 1939 r. Niemcom w Pabianicach, Łodzi, Białymstoku, Krakowie. Do kolaboracji doszło również w Lubolmu, poleskim Kobryniu Niemcy uzbroili żydowskich komunistów, którzy przeprowadzili ataki dywersyjne na polskich żołnierzy. Nad miastem pojawiły się dwie flagi: nazistowska swastyka i sowiecka gwiazda. W Brześciu nad Bugiem doszło do wielkiej wojskowej porady rosyjsko-niemieckiej, gdzie nazistowski generał Guderian pozdrawiał sowieckiego generała (kombrig), Siemiona Kriwoszeina, Żyda, który salutował niemieckiej swastyce.
W Zarębach Kościelnych (kilkanaście kilometrów od Treblinki) na czele witających gmin żydowskich stał rabin w odświętnym stroju. W Przemyślu Żydzi i Ukraińcy wybudowali "łuk triumfalny" dla Niemców i ograbili polskie budynki wojskowe. W Międzyrzecu Podlaskim również Żydzi witali Niemców, stało się to tuż po wycofaniu się Rosjan, na których miejsce weszli Niemcy. Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, aby polscy żołnierze zaangażowali się w zabijanie Żydów, nawet kiedy Żydzi do nich strzelali, co miało miejsce w miejscowościach północno-wschodniej Polski. Zorganizowane bojówki prosowieckich Żydów i Białorusinów zaatakowały polskich żołnierzy, policjantów, administrację miało to miejsce na pewno w Jeziorach, Ostryniu, Wiercieliszkach, Wielkich Brzostowicach, Dubnie, Wołpi, Indurze, Sopoćkinie, Łunnie, Zelwie, Wołkowysku, Zdzięciołach, Dereczynie, Byteniu, Motoli, Janowie Poleskim, Antopolu, Drohiczynie, Horododecu oraz Łuninie.
4 IX 1939r. w Mławie. Z dzienników wojennych "Wehrmachtu": "Miasto płonęło w wielu miejscach, ani śladu wroga. W uliczkach roiło się od Żydów, którzy pozdrawiali nasze wojska słowami "Chail Chitler" i plądrowali domy" (pisownia oryginalna).
W Grodnie uzbrojeni Żydzi tuż przed wkroczeniem Rosjan zaczęli strzelać i rzucać granatami w Polaków. Kiedy przybyli Rosjanie jako żywe tarcze wykorzystywali polskie dzieci, wśród nich był 13-letni Tadzio Jasiński, który był przywiązany do sowieckiego czołgu. Żydzi brali udział w wyłapywaniu polskich żołnierzy, policjantów, a nawet harcerzy. Bandy żydowskie przy pomocy Rosjan przemieszczały miasto i niekiedy zabijali Polaków na miejscu. Podpalano domy Polaków, a obrońców przyczepiana do czołgów i ciągnięto, a potem w dołach śmierci dobijano. Po spacyfikowaniu ludności Grodna żydowscy wywiadowcy rozpoczęli polowanie na Polaków w okolicach miasta. Co ciekawe Rosjanie przedstawiali w propagandzie obronę Grodna jako antyżydowski "pogrom".
Żydzi mieli nadzieję, że Niemcy i Rosjanie pozwolą im na stworzenie własnej rozległej autonomii, co się de facto im udało, bo getta były częścią tego planu. Ogólnie Żydzi bardzo wysoko cenili Niemców. Przypomnijmy, że holokaust Polaków rozpoczął się natychmiast po wkroczeniu Niemców i Rosjan, natomiast żydowski rozpoczął się właściwie dopiero od 1941 roku, a na ziemiach polskich od 1942 roku."

prof. Krzysztof Jasiewicz, wykłady dr Kurek Ewa, Chodakiewicz M.J. "Złote serca czy złote żniwa?", str.212, 289, 294-299, 309-310

Źródło: https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=40014

krzysztofjaroszek

Sympatia lub jej brak w stosunku do różnych nacji ma podłoże historyczne. Ciekaw jestem, jak dziś potoczyła by się Wasza dyskusja? Dziś wiemy jakie stanowisko przyjął Izrael wobec rosyjskich oligarchów. Wiemy też, że sankcji żadnych nie nałożył wobec Rosji, która co robi? widzi cały świat. Kłania się jedenasta przykazanie - przyzwolenie...

tfardy81

Mylisz sie, to ty manipulujesz tym cytatem. Przekaz wypowiedzi byl jasny - smierc Zyda jest czyms wyzszym niz smierc Polaka. A to z prostej przyczyny dla Zyda, goj nie jest na rowni z Zydem.

ocenił(a) film na 8
tfardy81

A to Polska właśnie?
A może taka właśnie jest prawda?
Cała prawda.
Nie tylko husaria, legiony, JP2, Solidarność, Okrągły Stół, NATO i UE, sprawiedliwi wśród narodów świata. Ale także Jedwabne, szmalcownicy, pogrom kielecki, marcowe migdały 68...
Mamy na tle innych narodów jedną ze szlachetniejszych historii, dlatego powinniśmy umieć zmierzyć i z tymi ciemnymi kartami naszej historii.
Silne społeczeństwo, mądry naród, nie zamiata brudów pod dywan, nie chowa trupów w szafie, ale na odwrót, wyciąga wszystko na wierzch, tylko wówczas rany mogą się zagoić.
No więc jest sobie "WeseŁe" Smarzowskiego i ten znów nas egzorcyzmuje. Z naszych przywar, z naszych grzechów. Egzorcyzmować nie znaczy rozgrzeszać. Wpierw należy spojrzeć sobie prosto w oczy i porozmawiać. Najuczciwiej jak to tylko możliwe. Ten film jest rozmową. Nie musi nam się podobać. Ale jak widać istnieje konieczność takiej rozmowy tak długo jak są ofiary i oprawcy i zaprzecza się istnieniu krzywdy i winy.

ocenił(a) film na 4
tfardy81

1 - o czymś takim, pisze tylko i wyłącznie gazeta wyborcza, czyli obok gazety "polskiej" największy syf
2 - nie wspomnisz o tym, kto jest odpowiedzialny za ten pogrom i kiedy się wydarzył. Bo po co?
3 - czyli kolejny gównotekst z "elit" antypolskich. Który cierpienie pejsatych, nazywał czymś wielkim.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones