PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95952}

Plebania

3,9 23 540
ocen
3,9 10 1 23540
Plebania
powrót do forum serialu Plebania

Wiem, pewnie posypie się fala hejtów że moherowy serial itd, ale w sumie mam to gdzieś. Uważam że to był najlepszy polski serial obyczajowy, pokazywał prawdziwą polską rzeczywistość, życiowe problemu, w przeciwieństwie do innych bzdurnych seriali typu "rodzinka.pl" gdzie każdy ma wypasiony dom, samochód kupe kasy itd. Powinni zlikwidować "klan" a nie "plebanie". Plebania miała tą zaletę, że cały czas bohaterowie się zmieniali, gdy pojawiał się ktoś kto miał jakiś problem, później gdy ten problem się rozwiązał pojawiali się następni bohaterowie. W takim bzdurnym klanie mamy w kółko tych samych bohaterów i te same problemy. Mam nadzieję że jakiś cudem "Plebania" wróci.

ocenił(a) serial na 4
MateuszS2010

Dokladnie... chociaz ja ogladalem ten serial i tak ze wzgledu na Tracza xD Szkoda ze tak pozno zaczalem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 7
MateuszS2010

Plebania miała w sobie to "coś" czego brakuje współczesnym serialom produkcji TVP.

Z początku też podchodziłem do tematu jak do "moherowego" serialiku, ale z czasem wkręciłem się w fabułę :) Ten serial był niesamowicie swojski, miał taki sielski klimat, który od razu dało się poczuć :) Wielka szkoda, że TVP zrezygnowała z tej produkcji, zostawiając "Klan" na antenie.

ocenił(a) serial na 4
Einshaew

Co racja, to racja. Dodam jeszcze trochę podobny klimat miało Złotopolscy, tylko bardziej komediowy. Patrząc na to jakie teraz powstają seriale, aż żal tych starych.

ocenił(a) serial na 7
chemas

Zgadzam się w 100%. Teraz autorskich produkcji jest jak na lekarstwo, wszystko leci na licencjach, a nawet jeśli ktoś wymyśli coś "własnego" to i tak to będzie kalką zachodnich produkcji. Nie twierdzę, że "zachodnie jest złeee, błeee!" no ale kur*wa, wszyscy mają oglądać to samo?

MateuszS2010

"Plebania" ma ten plus, że już jej nie kręcą.

karwasz_twarz

Heh, niezłe. Całkiem się z tobą zgadzam.

ocenił(a) serial na 1
karwasz_twarz

Zgadzam się!!!

MateuszS2010

Też bardzo bym chciał powrotu Plebanii. Zwłaszcza, że seriale, które do tej pory ją zastępowały okazywały się klapą. W ostatnim czasie bardzo spodobały mi się 4 seriale telewizji polskiej- właśnie Plebania, Ojciec Mateusz, Ranczo i Siła Wyższa. Dwóch już nie produkują-- niestety. Jeśli zdejmą Ojca Mateusza i Ranczo to już naprawdę nie będzie co oglądać w TVP.

TomasT

Też bym chciała, ale na razie marne szanse :/
Serial szedł w dobrym kierunku, tzn. taki Klan na samym początku był ciekawy (intrygi, czarne charaktery itp.), później wszyscy byli pozytywnymi bohaterami, a jedynym problemem było to, że ciocia /Stasia nie zdążyła zrobić obiadu. Plebania od początku była dobra, a w ostatnich sezonach jeszcze ją zmodernizowali- było więcej młodych (Kasia i jej znajomi)- i dodawali nowych bohaterów + zupełnie nowe wątki.
Szkoda, że komuś ''Plebania'' podpadła i ją zdjęli :(

Azzurro

Czemu Tracz miał taki uraz do Kościoła? Nie przyjęli go na ministranta, czy jaki diabeł?

marcin261287

Było to kiedyś wytłumaczone. Chodziło mniej więcej o to, że jakiś proboszcz nie chciał pochować jego ojca, mimo błagań jego matki.

Azzurro

Bo byli biedni i nie mieli na "co łaska" ?

marcin261287

Chyba tak, ale było też coś o tym, ze jego ojciec był ateistą (a matka wierząca) i dlatego nie chciał urządzić mu katolickiego pogrzebu.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marcin261287

Się nie zna definicji sekt, ani kościołów?

PalmerEldricth

Się nie ma poczucia humoru?

ocenił(a) serial na 8
marcin261287

Się nie ma oporów?

Azzurro

Czemu marne szanse?;) Niektóre seriale wznowiono dzięki petycjom widzów. Serial Plebania miał dużą oglądalnośc, natomiat to co robili po nim to była masakra..TVP dobrze wie, że straciła bardzo dużo widzów..a za widzami idą pieniądze.

TomasT

Nie ma szans bo decyzja o "skasowaniu" plebani była decyzją polityczną. Taki "nieprawowierny"
i nie zgodny z obecną ideologią reżimu.... Za dużo aktorów z nie tej opcji politycznej co trzeba... Dopóki władza się nie zmieni to serial nie wróci. Niestety....

skoczek_narciarski

To, że była to decyzja ideologiczno-polityczna, to wie każdy. Obecny prezes TVP bardzo nie lubi programów katolickich, a nawet tych, które odwołują się do katolicyzmu. Jest to tym bardziej dziwne, że wywodzi się ze środowiska katolickiego. W tej chwili jednak jest coraz mniej programów dla środowisk katolickich, wiejskich, ściany wschodniej. Jest także coraz mniej wydarzeń kutluralnych i sportowych. Większośc rzeczy z ważnych sportowych widowisk pokazywane jest na kodowanym TVP SPORT. Dla mnie to śmiech na sali..kodowanie publicznej stacji..Za Brauna popularne jest zdejmowanie programów- dostało się nawet Wieczorynce. Za to "talent szołów" w publicznej dostatek. Tym bardziej to dziwne, bo zatrudnia się bardzo drogie gwiazdy, a oglądalność marniutka. Jest także mnóstwo nowobogackich serali typu Galeria (która musiała zejśc z anteny z powodu całkowitego braku oglądalności), pokazujących zafałszowane życie. Programów popularnonaukowych po prostu nie ma..Pan Braun ciągle nawiązuje do BBC- niech więc zobaczy jak wygląda ramówka tej stacji. Mnóstwo sportu, programów popularnonaukowych (nawet kontrowersyjny Top Gear swój format musiał oprzeć na edukacji), dużo seriali- niektóre od pół wieku na antenie stacji, duża cześc wznowiona po kilkunastu latach. Do tego genialne programy przyrodnicze, które są znakiem rozpoznawczym BBC- czemu TVP nie produkuje stosunkowo tanich (w porównaniu do talent show) programów przyrodniczych? Gdzie jest misyjność TVP?

ocenił(a) serial na 9
TomasT

A co z ojcem Mateuszem i Ranczo? Niby powiązane z wiarą a w ojcu Mateusz brak jakiś odniesień do Religi, bardzo słabo to oglądam to może ktoś inny się wypowie jak tam jest. W ranczo wątki są komediowe. Odnośnie plebania, w żadnym polskim serialu nie są ukazane tak ważne i mądre wątki: alkoholizm, choroba psychiczną, prawdziwa bieda. Ostatnio Tosiek powiedział że za Gierka było lepiej, myślicie że teraz w jakimś serialu by tak powiedzieli? Jak porównuje Plebanie do np tak uwielbianego m jak miłość to jest taka kolosalna różnica. Nie rozumie tego. Wiadomo że TVP to nie odpowiada bo się czepiają ze za dużo tej Religi, a ja się pytam niby gdzie jej za dużo?

datina69

No i mi się bardzo nie podoba ostatnio stosunek do religii. No ale żyjemy w takim świecie;) Zauważ, że w filmach są słowa, których użyć nie wypada- czarnuch, Żyd, Jezus..Wchodzi jakaś ideologia wszędobylskiej poprawności. Tylko, że nie zawsze nazwanie kogoś czarnuchem lub Żydem jest rasizmem. Nie zawsze rozmowa o Jezusie musi od razu narzucać katolicyzm..itp itd..Natomiast w niemal każdym serialu dostrzegam odwołania do feminizmu, homoseksualizmu, czy ostatnio modnego gender;). Rozumiem, że istnieje problem mniejszości seksulanej w Polsce, ale homosekusalistów jest u nas ułamek procenta, a katolików aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła aż 40%. Żeby nie było nie mam nic do homoseksualistów;) No chyba, że atakują moje wartości i uważają je za złe. No a ja jesli nikogo nie krzywdzę mam prawo żyć po swojemu, tak jak i oni;). A co do gender to bardzo ważna kwestia, umiejętnie wyśmiana w telewizji. Do tego nieodpowiednia reakcja Kościoła na tą ideologię, doprowadziła do wyśmiania jego argumentów. A to już wchodzi do naszej rzeczywistości, co możemy dostrzec np w Barwach szczęścia. A co do Ojca Mateusza i Rancza, to niestety prawda. Stroni się od bezpośrednich odwołań do katolicyzmu i religii. Zwłaszcza w Ojcu Mateuszu wątki dotyczące religii są minimalizowane. Więcej jest religijnych wątków i cytatów z Biblii w Ojcu Chrzestnym, niż w Ojcu Mateuszu.

ocenił(a) serial na 9
TomasT

Też lubie ranczo a ojca Mateusza nie oglądam za bardzo. Dziś w plebanii było jak grzybowa pow do proboszcza ze żydy przyjechały, a on jej na to ze nie żydy tylko żydzi haha juz widzę takie coś w innych serialach. Ja sama jestem katoliczka ale słabo u mnie z wiarą i nie uznaje kościół ale chcę żeby było w polskich serialach były nawiązania do katolicyzmu, gdyż w końcu mieszkamy podobno w katolickim kraju. A co mamy? Coraz mniej religii a więcej gejów i innych odmienności. Nic nie mam do homoseksualistów ale nie toleruje transwestytow i nie chce by z mniejszości robili większość. Teraz nie można słowa powiedzieć na mniejszość bo odrazu rasista jesteś.

datina69

Ja wiele razy zawiodłem się i na Kościele i na księżach, ale Kościół to ludzie, więc tłumaczę to sobie, że mogą być omylni;). Wierzę nie w księży a w Boga;). Z drugiej strony religia i życie wg kalendarz świąt kojarzy mi się z dzieciństwem i bardzo mnie to mocno wiąże z Kościołem. Bardzo podoba mi się to, że pomimo iż nie uważasz się za mocno wierzącą katoliczkę, to jednak bronisz tradycji chrześcijańskich..Czyli nie jestem sam;). Nie chcę mieć w Polsce drugiej Francji, czy Wlk Brytanii. Chciałbym widzieć w telewizji Polskę, swoją swojską Polskę, a nie oficjalne stanowisko UE.

datina69

A co do mniejszości, to ja do nich nic nie mam. Naprawdę nic- nawet mi się nie podobają często ostre słowa księzy w stosunku do homoseksualistów, tranwestytów itp.Niech sobie żyją po swojemu, jesli tylko nikomu nie robią krzywdy. Denerwuje mnie tylko to o czym Ty mówisz- że ja koniecznie musze akceptować wszystko co jest związane z homoseksualizmem i z tą grupą. Telewizja przekłamuje wiele rzeczy np te związane z wychowywaniem dzieci (znowu Barwy szcześcia). No i tego homoseksualizmu jest po prostu za dużo..filmów o tym i motywów w serialach jest zbyt dużo jak na tak mały problem. No i nienawidzę ośmieszania Kościoła przez homoseksualistów. Nie chcą być w Kościele ok- ich problem. Ale niech nie narzucają tego jak ma wyglądać mój Kościoł. Jak ma wyglądać Polska..No i te parady itp..

ocenił(a) serial na 9
TomasT

Zgadzamy się we wszystkim. Nawet gdybym była ateistka to i tak nie chce islamu w Polsce i mogą mi zarzucać ze jestem rasistka mam to gdzieś, to jest kraj chrześcijański. Co do homoseksualistów niech sobie będą miech mają swoje życie, znam jednego jest bardzo dobrym człowiekiem, ale tak jak już pisałam nie chce żeby mi państwo gadał wiecznie o tym jak mamy ich szanować itp

datina69

Fajnie, że są jeszcze takie osoby jak Ty- zwłaszcza teraz. Mogę się założyć, że niedługo temat homoseksualizmu w naszej rodzimej telewizji zastąpi się islamem i arabskimi uchodźcami. No i będziemy prali biednemu społeczeństwu mózg. Dobrze, że większość z nas była w Wlk Brytanii, Francji, Norwegii. Każdy kto tam był spotkał się z tymi "miłującymi pokój" uchodźcami i wyrobił sobie o nich zdanie.

datina69

Ale Ojciec Mateusz i Ranczo, to i tak moje ulubione seriale w TVP. Pokazują świat jaki jest w moich rodzinnych okolicach;). Nie chcę aby ta może uważana przez niektórych za zaściankową, może za staromodną Polska zginęła. To część naszej kultury i szanujmy to.

TomasT

Też uwielbiam Ranczo i Mateusza. Też uwielbiałam Plebanię. Byłam wtedy nastolatką i uwielbiałam te wieczory kiedy całą rodziną zasiadaliśmy do oglądania Plebanii. Dziś z miłą chęcią oglądam powtórki i z sentymentem patrzę w tamte czasy.
Ale stwierdziłam ostatnio, że pierwsze odcinki Plebanii były bardzo smutne i depresyjne. Ale i tak się je oglądało. Pokazana była cała ludzka rzeczywistość. Mogliby dalej nagrywać ten serial. Najlepszy był z tych tasiemców.

Ilka_10

Nic dodać nic ująć..Mam podobne wspomnienia jak Ty i pewnie jestem w podobnym wieku jak Ty;).

TomasT

Heheh no pewnie jesteśmy w podobnym wieku :) Móglby wrócić serial :) Oglądam powtórki ale niestety tylko w dni wolne mogę :(
Najbardziej lubiłam wątek Irki i Jurka i Grzybową, no i Tracza ;)
A tu zakładam takie forum typowo Plebaniowe, może uzbiera się nas jakaś grupka ;) serial plebania fora pl zapisane w takiej wersji żeby dało radę wysłać ;)

ocenił(a) serial na 6
MateuszS2010

Jeszcze się nie przyzwyczaiłeś, że niektórym ''Polakom'' religia jest solą w oku?

ocenił(a) serial na 10
MateuszS2010

zgadza się

MateuszS2010

Jaki jest cel pokazywania w serialu - bądź co bądź - fabularnym prawdziwej polskiej rzeczywistości, życiowych problemów?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones