PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35321}
7,3 9 069
ocen
7,3 10 1 9069
7,8 4
oceny krytyków
Stawiam na Tolka Banana
powrót do forum serialu Stawiam na Tolka Banana

Tolek Banan dziś?

ocenił(a) serial na 10

Ehh...te stare seriale są niesamowite.. tylko jakoś tak przygnębia mnie fakt, że dziś takie produkcje by nie przeszły. Tzn. gang Karioki na pewno by nie wyglądał TAAK.
Wiecie o co mi chyba chodzi.. w tych filmach wszystko jest takie łagodniejsze jakby w innym duchu.. wręcz nierealne. Dziś jakby ktoś się tak zachowywał jak bohaterowie z Stawiam na Tolka Banana, Wakacje z Duchami, Podroż za jeden uśmiech to zostałby uznany za mięczaka albo cokolwiek.. no bo.. jak tutaj przedstawiają 12-14 latków a jaki wizerunek mają teraz? Stare produkcje powiedziałabym, że bardziej skupiają się na wnętrzu bohaterów, te nowe może też, ale robią to w wulgarniejszy sposób.
Nie wiem jak to wytłumaczyć.. te stare filmy są robione jakby oczami dziecka bez tego dorosłego zboczenia, że świat jest zły..
Raaany, jak ja bym chciała, żeby ludzie faktycznie tak się zachowywali jak w tych filmach..
Zupełnie inaczej przedstawiana jest przyjaźń, przywiązanie..

Ciekawi mnie czy tak naprawdę było czy jest to jednak ugrzecznione?

ocenił(a) serial na 9
pewupe

Oczywiście, że ugrzecznione, ale w tym tkwi siła.

pewupe

Zwróć uwagę na głos i sposób mówienia ludzi w jakichś starych reportażach radiowych. Takich z lat 70' i 60' Brzmi to zupełnie inaczej i nie chodzi o stronę techniczną. Ludzie mają w glosie jakąś taką melancholie i zamyślenie. Naprawdę spróbuj czegoś takiego poszukać w radiowej Jedynce albo na youtubie. Dotyczy to prawie wszystkich reportaży gdzie wypowiadają się osoby postronne, nie aktorzy i reporterzy.

Leszy2

Bo kiedyś ludzie mieli czas myśleć nad tym, co mówią, dziś tylko pęd i wyścig szczurów to i z ust cieknie głupota najczęściej :/

rozkminator

Masz rację, ale to pogląd ideologiczny, dodam inny - również ideologiczny - z ich sposobu mówienia wyzierała rezygnacja i beznadzieja.
A teraz przyczyna bardziej praktyczna: jest to wynikiem tego, że ludzie "słuchają RMF-u", czyli podświadomie przyjmują medialny styl mówienia - szybko, szybko, terkoczą jak karabin. Ten sam mechanizm działał też dawniej, za komuny, tylko że wtedy przejmowali z mediów specyficzne słownictwo i składnię.

ocenił(a) serial na 8
Leszy2

z tym rmf masz racje , kurde wszyscy to sluchaja a ja za cholere nie moge, tak jak 7 ponad milionow debili oglada regularnie polskie telenowele , (dane stat.) ja za cholere nie trawie tego wspolczesnego gooowna , cos jest nie tak .......

riko62

Pisząc o rmfie w cudzysłowie, miałem na myśli nie tylko rmf, ale powszechny styl dziennikarski polegający na bardzo szybkim i histerycznym wygłaszaniu kwestii na antenie (wszelkie rekordy pod tym względem bije Marek Gładysz korespondent rmfu z Francji, który nie mówi tylko wrzeszczy).
Ale jeśli chodzi o sam rmf to ja już w drugim dniu pod pojawienia się stacji, jeszcze jako Radio Małopolska fun W STYCZNIU 1990, wiedziałem, że to goowno i nie mogłem się nadziwić, że inni to tak łykają. 10 piosenek puszczanych w kółko?
Słucham tylko i wyłącznie Trójki - nie jest to radio idealne, ale zdecydowanie lepsze od całej reszty. Bardzo wielu dziennikarzy tam, jak mówią to tak jakby mówili do drugiego człowieka, a nie mikrofonu.

ocenił(a) serial na 8
Leszy2

i znowu sie zgadzam , a trojka to kiedys kiedys dawno temu to bylo najlepsze radio na swiecie,

ocenił(a) serial na 8
pewupe

odpowiedz jest tylko jedna "to se ne vrati"...............

użytkownik usunięty
pewupe

Było "ugrzecznione", ale też chamstwa było znacznie mniej. Na przykład nie klęło się tyle. "Ku*wa" to była rzadkość, sygnalizowała coś niebywale ekstremalnego. A w towarzystwie dziewczyn to już w ogóle nie do pomyślenia. Nie dlatego, że ktoś za to karał. We własnym gronie byłoby się spalonym i uznanym za degenerata. Tak zachowywali się ludzie z marginesu. Dziś podobne wrażenie zrobiłoby chyba, gdyby ktoś dziewczynę obrzygał.

pewupe

Jestem innego zdania. Np filmy i seriale dla widowni dorosłej kiedyś były tak samo a może bardziej wulgarne, dosłowne, epatujace golizną i frywolnoscia. Przytoczyć można seriale i filmy np "Ballada o Januszku", "Biała wizytówka", "Wakacje w Amsterdamie" i jeszcze by się sporo innych znalazło. Wtedy telewizja w tzw. prime time to pokazywała, a dziś trudno to sobie wyobrazić.

cromag4

Tak, generalnie wydaje sie, ze bylo wiecej golizny, natomiast mniej wulgarnego jezyka w filmach:) Mowie o PRL lat 80.

cromag4

No właśnie o to chodzi, że im bardziej życie realne się brutalizuje, tym w produkcjach tv coraz więcej dydaktyzmu - przez co wypadają wkurzająco sztucznie. Traktują widza jak głupka, "wypikując" każdy wulgaryzm i pilnując, by nie pokazać gołego tyłka - ale już obrzydliwe słowne nawalanki polityków wałkują bez końca, przez cały dzień - i to im jakoś nie przeszkadza :)

pewupe

To były książki i filmy dla dzieci/młodzieży - więc nie mogły epatować wulgaryzmem i przemocą.
A druga sprawa jest taka, że i dzieciaki były wtedy inne - mniej asertywne i bezczelne, miały więcej szacunku do starszych.

Dzisiejsze produkcje tego rodzaju są w stosunku do rzeczywistości jeszcze bardziej "ugrzecznione", a te stare przynajmniej nie traktowały młodego widza jak idioty.

pewupe

Postacie nie są ugrzecznione. Tak było.
Widać to bardzo dobrze w scenie bójki Tolka Banana ze złodziejem samochodów.
Ludzie wtedy nawet bili się w taki sam sposób, a reszta stała i patrzyła.
To było zupełnie inne pokolenie - 20 lat po zakończeniu wojny. To był ten jeszcze ten czas gdzie ludzie mieli dość agresji i liczyli na to, że może być tylko lepiej i lepiej.
Pozdrawiam.

pewupe

Właśnie obejrzałem serial po raz pierwszy - bardzo dobry, uwielbiam te klimaty lat 70-tych. Dzisiaj taki serial by nie powstał, bo mamy inne czasy, najwyżej jako kopia kopii, ale zabrakło by temu ducha.
Dlaczego dzisiaj świat młodzieży tak nie wygląda? Nie wiem, ale w tym filmie to trochę jakby ta młodzież miała przedłużone dzieciństwo i duch zabawy, przygody był im cały czas obecny. Dzisiaj czasy są inne, młodzież spędza czas nie na podwórku, a w internecie, więzy koleżeńskie nie są tak mocne jak kiedyś, ludzi rozprasza zbyt dużo rzeczy. Dawniej ludzie nie mieli dużego wyboru, więc musieli być pomysłowi, by zapełnic sobie czas. W pojedynkę było nudno. Dzisiaj wystarczy odpalić grę, włączyć internet, smartfona i ludzie siedzą samotnie w domu przed komputerem. Znikła u ludzi ta prostota w urządzaniu sobie czasu. Dlatego te filmy ogląda się z nostalgią mając świadomość, że te czasy prędko nie wrócą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones